Decyzja o przyjęciu psa do naszej ludzkiej rodziny powinna być bardzo poważnie przemyślana przez wszystkich domowników. Pies to żywa istota, która wnosi do naszego domu mnóstwo miłości i radości, ale pamiętajmy, że jest całkowicie zależna od nas. Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby czuł się u nas dobrze i komfortowo. Każdy pies ma swoje potrzeby, które nie zależą od rasy czy płci i jako opiekunowie musimy dbać o to, żeby każdego dnia mogły zostać zaspokojone. Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami, więc zanim kupimy szczeniaka zastanówmy się, czy mamy w swoim życiu przestrzeń i czas na dodatkowy etat.
Po pierwsze – bezpieczeństwo
Najważniejszą potrzebą naszego psa jest potrzeba bezpieczeństwa, bliskości i przywiązania. Zadbajmy o to, by nasz pies stał się członkiem naszej rodziny. Psy to zwierzęta stadne. Potrzebują być blisko nas, spędzać z nami czas i mieć poczucie, że są bezpieczne. W przeciwnym wypadku nie będą jeść, spać, bawić się. Mogą się wtedy pojawić problemy ze zdrowiem i zachowaniem, z którymi nie będziemy w stanie sobie poradzić. Zastanówmy się zatem, czy będziemy w stanie zapewnić psu poczucie bliskości i przywiązania, kiedy przez cały dzień, gdy pracujemy on zostaje sam w domu. Opiekunom często wydaje się, że pies wtedy odpoczywa, relaksuje się i ma spokój. Niestety pies sam w domu nie czuje się dobrze. Jest niepewny, przez co nie odpoczywa. Cały czas czuwa, odbiera wszystkie bodźce z otoczenia, więc nie potrafi się uspokoić, jest w ciągłym stresie. Wielu opiekunów nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeszcze ciągle za często spotykamy psy, które całe życie spędzają na podwórku, na łańcuchu czy w kojcu. Nie mają one żadnych relacji ze swoim właścicielem, żadnych kontaktów z innymi psami. Taka izolacja społeczna to najgorsza rzecz, jaka może spotkać naszego psa. Samotny pies popada w depresję, stres, frustrację. Warto o tym pamiętać. Dlatego pozwólmy psom być blisko nas. Zabierajmy je w nowe miejsca, na wakacje, niech w nocy śpią z nami (chociaż w sypialni, jeśli nie godzimy się na spanie psa w naszym łóżku), bo w towarzystwie śpią najlepiej i najlepiej się wysypiają. To właśnie bliskość daje im poczucie bezpieczeństwa, spokój i ukojenie.
Pamiętajmy również o przygotowaniu domu na przyjście psa. Musimy zabezpieczyć kable, gniazdka, usunąć niebezpieczne przedmioty. Dobrze jest kupić bramki, którymi możemy odgrodzić przestrzeń, żeby spokojnie zostawić psa tam, gdzie nic mu nie grozi. Koniecznie sprawdźmy, czy nie ma nic, co pies mógłby zdjąć, pchnąć, przewrócić lub pogryźć.
Zanim zdecydujemy się na psa konkretnej rasy, poszukajmy informacji, jakiej wymaga pielęgnacji. Dbanie o kondycję skóry, sierści, czyste uszy to potrzeba naszego psa. Psy z długą sierścią potrzebują częstego czesania. Gdy to zaniedbamy, będą tworzyły się kołtuny i wtedy jedynym ratunkiem może okazać się strzyżenie i golenie. Z kolei psy bez sierści wymagają większej dbałości o skórę. Przy takim psie musimy zwracać szczególną uwagę na wszelkie zadrapania, otarcia, drobne rany, które zaniedbane mogą doprowadzić do problemów ze skórą. Niektóre rasy mają zmarszczki, które potrzebują codziennego czyszczenia i zapobiegania odparzeniom. Hodowca, weterynarz czy groomer chętnie doradzą i opowiedzą o tajnikach pielęgnacji. Warto to przemyśleć i przy wyborze rasy psa dla siebie nie kierować się jedynie wyglądem, ale zastanowić się, czy znajdziemy czas na dbanie o zdrowy wygląd naszego pupila. Pamiętajmy również, że czasem nasze psy same zabierają się za pielęgnację. Takie zachowanie je uspokaja, rozładowuje napięcie i stres. Pozwólmy im się tarzać, ocierać, otrząsać, lizać czy gryźć zwracając przy tym uwagę, czy nie robią tego zbyt często ze względu na jakiś dyskomfort, jak na przykład stan zapalny, rana czy ugryzienie.
Zabawa i ruch – potrzeby każdego psa
Inną, ale nie mniej ważną, potrzebą psów jest ruch i zabawa. Psy w każdym wieku potrzebują ruchu i zabawy. Gdy pies nie chce się ruszać, to znak, żeby jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Zabawa jest szczególnie ważna u szczeniaków (i psów, które trzymane były w schronisku, klatkach i w okresie szczenięcym nie doświadczyły zabawy), które uczą się przez zabawę zahamowanego gryzienia, poznają granice i możliwości. Nasze psy uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że najlepszą zabawą jest dla psa ganianie za piłką lub patykiem. Po pierwsze dlatego, że po takim pobudzeniu bardzo trudno jest się psu uspokoić i zrelaksować i po powrocie do domu nasz czworonóg wcale nie zasypia ze zmęczenia. Po drugie dlatego, że wbrew naszym wyobrażeniom, pies bawi się wtedy z piłką lub patykiem a nie z człowiekiem. Opiekunowie nie zauważają, że pies jest tak bardzo skupiony na przedmiocie, że zupełnie nie zwraca uwagi na człowieka. Najlepiej będzie, jeśli uda nam się znaleźć dla naszego pupila takie zajęcie, które będzie dla niego ciekawe, zmęczy fizycznie, ale i umysłowo. Doskonałe są wszelkiego rodzaju zabawy węchowe. Można je urządzać dosłownie wszędzie – w domu, na podwórku, w lesie.
Szukajmy nowych miejsc, które pies może poznawać nosem. To dla niego sama przyjemność. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne maty albo zabawki, które wymagają od psa skupienia i myślenia. Takie zabawki możemy też zrobić sami wykorzystując kartonowe pudełka, stare gazety czy rolki po ręcznikach papierowych. Nagroda w postaci dobrego smakołyka sprawi psu wielką radość. Pies, któremu uda się rozwiązać zadanie poczuje satysfakcję, pewność siebie. Na spacerach możemy zachęcać psa do tropienia. To zadanie dla każdego psiaka niezależnie od rasy, płci, wieku. Dzięki tropieniu pies rozwija swoje zmysły, poznaje świat, zużywa nadmiar energii. Opiekun nabiera zaufania do psa, czuje dumę, gdy pies poradzi sobie z dotarciem do celu. Dla psa to najbardziej naturalna praca. Tropienie nie wymaga też specjalnego przygotowania. Wystarczą dobre chęci, smakołyki, długa linka, przestrzeń i pomocnik. Każdy długi spacer z kilkoma zadaniami węchowymi będzie dla psa dużo bardziej atrakcyjny i męczący niż bieganie za piłką. Takie spacery budują relację, wspólne zaufanie i współpracę. Zdecydowanie za mało psich opiekunów zdaje sobie z tego sprawę.
Potrzeby fizjologiczne psa – czy oczywiste?
Do podstawowych potrzeb naszego psa należą również potrzeby fizjologiczne: jedzenie, picie, spanie, wydalanie. Te potrzeby nie pozostają zwykle niespełnione, ale zawsze możemy to robić lepiej. Wydaje się oczywiste, że codziennie do jednej miski trzeba nasypać psu karmę, a drugą napełnić wodą. W zasadzie to mogłoby wystarczyć. Jednak pamiętajmy o tym, że tak, jak jedzenie dla ludzi, karmy dla psów też bywają różne. Im lepiej skonstruujemy dietę naszego psa, tym lepsze będzie jego samopoczucie, zdrowie i kondycja fizyczna. Poświęćmy trochę czasu na analizę składu pokarmowego karmy zamiast kupować tę najtańszą lub tę reklamowaną. Zadbajmy, żeby posiłki naszego psa były dobrze zbilansowane. Warto poradzić się hodowcy lub weterynarza. Pamiętajmy też, że pies lubi różnorodność. Zmieniajmy mu co jakiś czas karmę. Nasz pies na pewno też doceni, kiedy co jakiś czas przygotujemy mu „domowy obiad”. Surowe mięso czy kości do gryzienia sprawią mu ogromną przyjemność.
Po posiłku, nasz pupil na pewno będzie czekał na spacer, żeby się załatwić. Postarajmy się wyjść dalej niż do własnego ogródka. Psy nauczone zachowywania czystości w domu bardzo często traktują ogródek, jak miejsce, w którym się mieszka i nie chcą się w nim załatwiać. Wyjdźmy z psem trochę dalej, w nowe miejsce, pospacerujmy dłużej. Psu na pewno się spodoba (oczywiście pod warunkiem, że pozwolimy mu na węszenie, zwiedzanie i nie będziemy szarpać smyczą).
Psy – śpiochy
Pies najedzony i z pustym pęcherzem, po powrocie do domu chętnie utnie sobie drzemkę. Ludzie śpią zazwyczaj około 7-9 godzin w nocy. Psy natomiast potrzebują 14-16 godzin snu na dobę. Dzielą sobie ten czas na kilka krótszych drzemek. Czasami opiekunom wydaje się, że jeśli pies nie będzie spał w dzień, to spokojnie prześpi całą noc ze zmęczenia. Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie pozwolimy psu na drzemki w ciągu dnia, będzie wyczerpany, sfrustrowany i zestresowany, a z takiego stanu już bardzo blisko do problemów z zachowaniem i zdrowiem psiaka. Dlatego tak ważne jest, żeby pozwolić mu na odpoczynek. Znajdźmy w domu spokojne miejsce, gdzie pies może się zrelaksować i wprowadźmy zasadę, że gdy pies się tam znajduje, to pod żadnym pozorem nikt mu nie przeszkadza. Bardzo często zdarza się, że gdy pies odpoczywa w ciągu dnia, to opiekunowie go zaczepiają, głaszczą, wołają.
Pamiętajmy, że najczęściej problemy z psami biorą się nie z tego, co z psami robimy, ale z tego, czego nie robimy. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy znali potrzeby psa i umieli je zaspokajać jak najlepiej. To codzienna praca, ale jeśli się nie poddamy, poczujemy ogromną satysfakcję a pies odpłaci nam bezgranicznym zaufaniem i miłością i cudowną relacją, z której będziemy mogli być dumni.